wtorek, 21 sierpnia 2012

Wyniki grupy medycznej - medycyna ludowa


Celem prac naszej grupy było zapoznanie się z medycyną ludową w Kadze. Przeprowadziliśmy serię wywiadów z mieszkańcami wioski, głównie z paniami w podeszłym wieku – średnia wieku 75 lat. Zostaliśmy przyjęci z wielkim entuzjazmem, mieszkańcy okazali się bardzo gościnni i ciekawi naszego przedsięwzięcia. 


Miejscowe „babuszki”, jak same siebie nazywały, chętnie udzielały odpowiedzi na nasze pytania, a także opowiadały nam mnóstwo ciekawych historii nie związanych ze sprawami medycznymi.


Na podstawie wywiadów spisaliśmy 52 nazwy roślin, większość z zastosowaniem. Najczęściej wymienianymi roślinami były : зверобой czyli dziurawiec oraz душица czyli lebiodka pospolita.
Charakterystyczny liść dziurawca

Kwiatki dziurawca
Lebiodka pospolita
Obie te rośliny były zazwyczaj zaparzane razem, czasami do naparu dodawano też liście porzeczki. Powstaje w ten sposób bardzo dobra herbata pomagająca na ból głowy i działająca przeciwzapalnie. Kolejną często wymienianą rośliną była mięta (мята) – stosowana w Kadze w przypadku bólu głowy, a także na uspokojenie.

Panie z którymi rozmawiałyśmy, rozróżniały odmiany niektórych roślin. Dowiedzieliśmy się, że biała odmiana krwawnika (тысячелистник) powinna być stosowana przez mężczyzn na choroby, a różowa przez kobiety. 

Sprawdziliśmy że, większość roślin z naszej listy rośnie także w Polsce, lecz w Rosji są one stosowane częściej i na więcej dolegliwości.
 
Nasi przyjaciele z Rosji znali i stosowali niektóre z roślin rosnących w okolicach wioski, mimo że na co dzień mieszkają w wielkim mieście. Częstowali nas naparem z lebiodki pospolitej i dziurawca. Było to dla nas zaskoczeniem, bo w Polsce niewiele osób rozróżnia podstawowe rośliny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz